Coraz więcej polaków obawia się o swoją przyszłą emeryturę, nie tylko o sam fakt jej uzyskania, ale także o wysokość, która znacznie odbiega od bieżących zarobków. Już teraz możesz poznać dokładne wyliczenie swojej emerytury i przekalkulować, jaką miesięczną kwotę będziesz otrzymywać. Z pomocą przychodzą tutaj dodatki i metody zarobku na jej zwiększenie. I właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł.
Jak zwiększyć swoją przyszłą emeryturę?
Jeśli po wyliczeniu kwota jaka zostanie Ci przyznana nie wydaje się być satysfakcjonująca najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze działania na swoją korzyść. Sposobów na zwiększenie dochodu jest wiele, a my przedstawimy ci dziś kilka z nich.
IKE i IKZE
Indywidualne konta emerytalne – jak działają? Są to elementy III filaru systemu emerytalnego, są one dobrowolne i pozwalają na uniknięcie 19% podatku od zysków kapitałowych.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz odkładać pieniądze na przyszłość, działa to jako forma prywatnej emerytury. Sam decydujesz ile i kiedy wpłacasz na ten rachunek. W każdej chwili możesz takie konto zamknąc i wycofać oszczędności. Minusem takiego rozwiązania jest limit wpłaty, który w 2024 roku wynosi dokładnie 23 472 złote.
Jeśli środki które lokujesz na koniec pochodzą z inwestycji – akcji, obligacji, odsetek czy dywidend – jesteś zwolniony z konieczności opłacenia 19% podatku Belki.
Obrazek 1. Porównanie IKE i IKZE. Źródło: bossa.pl
Dowiedz się więcej o kontach emerytalnych (IKE i IKZE) i sposobach inwestowania oraz pomnażania kapitału, niezależnie od tego czy jesteś emerytem czy dopiero rozmyślasz nad tą kwestią – https://www.fxmag.pl/finanse-osobiste
Dochód pasywny
Możesz także dorobić do emerytury na kilka sposobów, które nie są powiązane z Twoją stałą pracą. Mamy tutaj na myśli zyski z działań pasywnych jak np. zysk
- z wynajmu (mieszkania, miejsca reklamowego, garażu, działki, profesjonalnego sprzętu etc.),
- ze sprzedaży produktu własnego (ebook, książka, kursy online, szkolenia)
- inwestycji (akcje, obligacje, lokaty, fundusze, dywidendy etc.)
- z prowadzenia bloga, treści wideo, strony internetowej
- z tworzenia muzyki, filmów, oprogramowania, aplikacji lub innych dzieł wchodzących w zarobek z tytułu prawa autorskie i licencje.
- z działalności w social mediach
Praca dodatkowa
Niektórzy emeryci nie rezygnują całkowicie z pracy, pozostając na część etaty w zakładzie pracy w którym byli zatrudnieni do tej pory. Część z nich na emeryturze znajduje sobie dodatkowe zajęcie, które nie tylko jest formą spędzenia czasu ale także dodatkową korzyścią materialną.
Przykładami takich działań są – ręczne wyroby artystyczne, kulinarne, opieka nad dziećmi, majsterkowanie itp.
Należy jednak pamiętać, że aby otrzymywać emeryturę, Twój dodatkowy dochód nie może przekraczać określonej w danym kwartale minimalnej stawki. Minimalną stawką jest tutaj 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia – jeśli przekroczysz tą kwotą wypłata Twojej emerytury zostanie zawieszona. Drugim progiem jest przekroczenie 70% wartości przeciętnego wynagrodzenia – wówczas wartość Twojej emerytury zostanie odpowiednio pomniejszona.